יום ירושלים - הבונה ברחמיו ירושלים

chomat_yerushalayimברוב המקרים כשאנחנו מזכירים את ירושלים אנו מדברים על בנינה של ירושלים. אם זה בתפילה - בונה ירושלים ובפסוקי התנ"ך הרבים.

אנו מדברים גם לא מעט על הסכנה שהיתה ועל החשש העתידי בחורבנה של ירושלים. מעניין מאוד שבכל עיר אחרת (שאני מכיר) אין תנודתיות במצבה. כשבנו את תל אביב או את חיפה וגם את קייב הבניה החלה והתמשכה עם הזמן, ומעולם אף אחד לא דיבר על הסכנה בחורבנה של העיר וגם אף אחד לא התפלל על בנינה. אמנם יש תפילות שמדברות על שלום העיר מפני מלחמה, מחלות, מכות קשות – אבל אף אחד לא מדבר על הסכנה בחורבן או על התקווה לבניין.

 

 

דיברתי פעם עם אחד החברים שלי על מהותה של ברכת "בונה ירושלים" – למה אני פונה לקב"ה ומבקש ממנו את בניין ירושלים? האם מדובר פה במנהל מקרקעי ישראל. אין כל צורך בזה! ניתן להשתמש בכסף שתרוויח בעז"ה מברכת הפרנסה (בברכת השנים) ובלי שום בעיה להתחיל לבנות בירושלים.
ובכן, מסתבר שירושלים זה לא בניין העיריה או היכל שלמה וגם לא בית כזה או אחר (חוץ מבית המקדש תובב"א).
בניין ירושלים זה משהו אחר לגמרי...

בדיוק כמו שאנו מאחלים לזוג נשוי שיזכה להקים בית נאמן בישראל ואנחנו לא מתכוונים למשכנתא בתנאים נוחים אלא לחיבור בין הבעל לאשתו, האהבה שביניהם ומילוי חלל הבית ברוח – רוח חדשה, כך אנו מתכוונים כשאנו מייחלים לבנין ירושלים – ותשכון בתוכה כאשר דיברת, ובנה אותה בנין עולם. ירושלים הבנויה – בנויה כמו כל עיר אחרת, אך הייחוד שלה והמהות שלה – כעיר שחוברה לה יחדיו. החיבור בין המבנים, בין האנשים הגרים בה ובין האנשים החושבים על העיר, מהווה את הבניין של ירושלים. כל עוד חיבור זה יהיה קיים חזק ויציב בניינה של ירושלים יחזיק מעמד גם הוא. אך במידה ויחול פירוד וניתוק (ח"ו) בניינה של ירושלים לא יוכל להחזיק מעמד – ילך ויפול. ירושלים תהיה בנויה רק כשהחיבור יהיה קיים.

אין לנו ערובה גדולה יותר לחיבור זה מאשר האמונה והדבקות בה' יתברך, בשכינה. על כן פונים אנו לריבונו של עולם שישכון בתוך ירושלים וישרה שכינתו בתוכה כדי שהחיבור והיחד יחזיק מעמד וישמור על בנינה של ירושלים, ואז, ורק אז הוא יהיה בניין עולם. נמצא אם כך הקב"ה אחראי וערב לבנינה של ירושלים ולפיכך נקרא הוא בונה ירושלים.

ואת דברינו נחזק בהוכחה מהשטח, דווקא בירושלים העיר מוקפת החומה, כשאין כבר לאן להתרחב בבניה, הבניה יכולה להיות רק כלפי מעלה– כלפי הקב"ה – לשם שמים.

ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו.