פרשת בא - סוד חיי הנצח

Worldבפרשתנו אנו קוראים על המשך ההתעקשות וקשיות ערפו של פרעה. ד' ממשיך להכות את מצריים, וכל מכה קשה מחברתה. אפילו עבדי פרעה מתחילים להפנים את המסר שה' הוא האלוהים והוא חזק יותר ממצריים הגדולה. וַיֹּאמְרוּ עַבְדֵי פַרְעֹה אֵלָיו עַד מָתַי יִהְיֶה זֶה לָנוּ לְמוֹקֵשׁ שַׁלַּח אֶת הָאֲנָשִׁים וְיַעַבְדוּ אֶת ד' אֱלֹהֵיהֶם הֲטֶרֶם תֵּדַע כִּי אָבְדָה מִצְרָיִם (י' ז'). רק פרעה עומד בעקשנותו ובמרדו. 

 

הוא אמנם מוכן להודות שה' צדיק והוא חוטא אבל כל זה קורה רק אחרי המכה. פחדם של עבדי פרעה מאבדן מצרים הוא פחד לפני המכה, אם הם מפחדים לפני המכה משמע שכבר יש בהם איזושהי מידה של יראת שמיים. של פחד מה'. פרעה מנסה לנער את המכות מעליו על ידי מס שפתיים שה' צדיק ואני רשע אך הוא איננו חושש לפני המכה. אין בו פחד כי הוא עוד ממשיך להאמין ש "לי יאורי ואני עשיתיני".
מהו שורש מרדו של פרעה? מדוע הוא איננו מוכן לוותר? איך הוא לא מפנים את המסר? (כמובן שה' הקשה את ליבו אך אנו מנסים לסלול תשובה במישור אחר ולא כאן המקום להרחיב את הדעות בסוגיית הבחירה החופשית של פרעה).

לפרעה יש מידה רעה ומשה רומז לו עליה בסוף הפרשה הקודמת. לאחר מכת הברד משה מחליט לתת לפרעה סקירה מודיעינית מה נפגע במכת הברד ומה עוד שרד:
וְהַפִּשְׁתָּה וְהַשְּׂעֹרָה נֻכָּתָה כִּי הַשְּׂעֹרָה אָבִיב וְהַפִּשְׁתָּה גִּבְעֹל: וְהַחִטָּה וְהַכֻּסֶּמֶת לֹא נֻכּוּ כִּי אֲפִילֹת הֵנָּה (פרק ט', לא' – לב'). לפרעה יש מספיק עבדים שיספקו לו את המידע מה נפגע ומה לא, אך משה רוצה להעביר לפרעה כאן איזשהו מסר. הפשתה והשעורה נוכתה כי הם חזקות וקשות ולכן אינם יכולות לעמוד מול הברד, אך החיטה וכוסמת כן מסוגלות לעמוד מול הברד כי אפילות הנה -  רכות ומסוגלות להתכופף.
משה אומר לפרעה: אתה חושב שאתה כל יכול, אתה חושב שאתה חזק, אתה שם מבטחך ביאור שהוא המקור לעוצמת מצרים, אך דע לך שסופו של מי שהוא חזק מידי וקשה מידי להשבר. אם תפנים את המסר ותהיה מסוגל להיות כמו החיטה והכוסמת, לדעת להתכופף כשצריך, לדעת להודות על טעות אז אתה תשרוד. מי שחזק מידי לא שורד, דווקא החולשה והכפיפות הם סוד חיי הנצח. פרעה לא הפנים את המסר ואכן נחל מפלה קשה.

היו זמנים שגם עם ישראל לא השכיל להפנים את המסר ובעקבות כך גלה מארצו והתגלגל בבוץ הגלות. אם נהיה נבונים נדע ונבין שכפיפות הקומה מול רבש"ע היא ביטוי לעוצמה וסוד חיי הנצח.